Prof. Ryszard Bugaj porzuca PISowską NRR.

prof_bugaj_nrr_maly

Pan prof. Ryszard Bugaj jest ekonomistą – wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Był też doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Od październiku 2015 r. Pan profesor był członkiem (PISowskiej) Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez Dudę.

Do czasu… Bo ostatnio chyba coś w nim „pękło” i miedzy innymi w takich oto słowach Pan Bugaj zwrócił się do podwładnego prezesa.

Wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom (choć konstytucja daje Panu do tego prawo), ale zgoła Pan je wspierał

Za Onet.pl

Teraz – w liście datowanym na 10 lutego – prof. Bugaj napisał do Andrzeja Dudy tak: – Proszę o przyjęcie mojej rezygnacji z członkostwa w Narodowej Radzie Rozwoju. Decyzji tej nie podejmuję pochopnie. W przeszłości zwracałem się do Pana z uwagami i propozycjami dotyczącymi działalności Rady – nie jest mi znany Pana stosunek do tych konkretnych sugestii. Poniekąd odpowiedź znajduję jednak w Pana działaniach, o których informują media. Właśnie te informacje skłaniają mnie do rezygnacji z członkostwa w NRR. Dobre standardy w życiu publicznym zobowiązują mnie do przedstawienia motywów mojej decyzji.

Jak prof. Bugaj podkreślił w liście, w ostatnich wyborach udzielał poparcia PiS-owi oraz Andrzejowi Dudzie.
; …krytykuje politykę społeczną i gospodarczą rządu Beaty Szydło.

– Jednak w najwyższym stopniu niepokojące są zmiany w szeroko rozumianej sferze politycznej (Trybunał Konstytucyjny, media publiczne, prokuratura, służba cywilna, uprawnienia służb specjalnych). To prawda, że wcześniejsze praktyki rządzących często odległe były od dobrych demokratycznych standardów i obecna opozycja nie jest wiarygodna w swojej krytyce. Niemniej wprowadzane obecnie zmiany prowadzą do zawłaszczenia instytucji państwa przez aparat rządzącej partii. Z przykrością stwierdzam, że nie tylko nie sprzeciwił się Pan tym zmianom (choć konstytucja daje Panu do tego prawo), ale zgoła Pan je wspierał – pisze dalej prof. Bugaj.

Prof. Bugaj wyrażał też dezaprobatę wobec zaostrzenia języka przez ekipę Prawa i Sprawiedliwości. – Uczestnicy protestów (KOD – red.) to nie są „komuniści i złodzieje”. Są oczywiście wśród nich różne „farbowane lisy”, ale to przede wszystkim ludzie zatroskani i często zasłużeni w walce o demokrację i suwerenność Polski – oceniał w styczniu prof. Bugaj. Ale ekonomista krytykował też ekipę PO/PSL, która „złamała demokratyczne standardy (i konstytucyjne normy)”. – Jednak nowa ustawa (o TK – red.) nie jest ustawą „naprawczą”. Stanowi próbę faktycznego zablokowania sądownictwa konstytucyjnego – podkreślał. Jednocześnie podkreślał: – Nie podzielam, wyrażanego nieraz skrajnego poglądu, że do polskich drzwi puka dyktatura.

źródło: Onet.pl

Z Powodu gorszących działań Dudy, względem Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu NRR opuścił również przedstawiciel European Council on Foreign Relation, Pan Piotr Buras.

linkuje prawdziwy KOD: na fejsie,
stronę www KOD-u, oraz prawdziwego KOD-owego Twitta

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *